דעה מעולה חדש: האח הגדול בטלוויזיה הישראלית – המשמעות של הפוליטיקה

שים לב: המאמר המקורי הופיע באנגלית, זה לא תרגום מקצועי, אבל עיקר הטענות צריך להיות ברור בטקסט זה

באמצע ויכוח עם המתמודדים האחרים בבית של האח הגדול, לחץ על התמונה עבור וידאו מלא עם כתוביות על ידי ערן ורד

סער סקלי באמצע ויכוח עם המתמודדים האחרים בבית של האח הגדול, לחץ על התמונה עבור וידאו מלא עם כתוביות על ידי ערן ורד

התוכנית הריאליטי, האח הגדול, בין אם בישראל או בכל מקום אחר, לא ידוע בדרך כלל כפורום לדיון פוליטי סוער. השנה זאת הייתה שונה. כאשר ככל הנראה הרבה השמאלית סער סקלי ראיין מקום בתוכנית הישראלית הוא לא התיימר על כוונותיו. עבור סקלי, המטרה היתה ברורה: הוא ישתמש במראה שלו על האח הגדול לדבר על הסכסוך המתמשך של ישראל עם הפלסטינים הכיבוש הצבאי של הגדה המערבית.

כמו עמי קאופמן מציין ב – 972 mag.com המפיקים של חברת הטלוויזיה קשת של ישראל היו יותר מוכנים לשתף פעולה עם הגישה פוליטי מובהק של סקלי. בניסיון לכאורה כדי לשפר את הרייטינג, קיבל קשת סקלי לתוכנית בדיוק כפי שעשו בעבר עם אחרים “קרייזי” אנשי שמאל. אולי הם חשבו כי סקלי יהיה טוב לצחוק מהירה ושהוא להצבעה בקרוב את הציבור הישראלי בכעס מוכן להקשיב פטפוטי אבל ההשתוללויות של “לפטי” נפגע.

עם זאת, באופן מפתיע למדי עבור כל הנוגעים בדבר, זה לא כמה אירועים התרחשו. למרות נכונותו להתמודד עם כמה נושאים פוליטיים שנויים במחלוקת ביותר של היום, בדרך נס, סקלי זכה על חסדיה של הציבור והוא הגיע פרק הסיום של הסדרה. העובדה שהוא מהיר תפיסה, נואם רהוט יש כמובן לא נפגע הונו כאן.

בעוד קאופמן רואה בבירור במאמר שלו על הנושא של האח הגדול סער סקלי כמו קצת מוך קלילה הקלה, אני נאלץ שלא להסכים איתך. קליפ הדיון של סקלי עם המתמודדים האחרים האח הגדול חשוב מכיוון שהוא מספק תובנה כנה ומשכנע את רוח הזמן הנוכחי של הזרם המרכזי בחברה הישראלית.

בכל הכנות, התגובה הראשונה שלי כאשר אני הנצפים קליפ היה להתפעל ההגנה רטורית זריז של סקלי נגד מטח של התקפות על ידי המשתתפים האחרים. אבל בסופו של דבר מצאתי את הרשמים וההערות של חבר קרוב שלי להיות הרבה יותר חושפני. התגובה שלו לא היה אחד אופטימיות חיוביות. להפך זה היה זעם: לא את הדעות שהשמיעו רגישים סקלי אבל הסירוב טהור ידי חלק מחברי הבית כדי אפילו להקשיב למה הצעיר “השמאלנית” היה צריך לומר.

בשלב מסוים בסרטון, סקלי מספר במיוחד אירוע מטריד בבילעין מפגין כאשר נפגע ונהרג על ידי זריקה ישירה של רימון גז מטווח קצר כזה כי זה רק יכול להיות מכוון. ברגע זה, אחר האזנן מרחוק במהירות מתערב, והאשים סקלי של משמיצים את כל החברים שלו בצבא הישראלי כ”רוצחים”.

המצלמה ואז חותך משם לקבוצה אחרת דנים את המצב בתוך הבית. אחד אומר, איך הוא יכול לצאת בטלוויזיה מול כל ולהיות – נגד בני עמו – בני עמו. מבחינתי, הרגע הזה הוא המפתח לחלוטין המחשה לבעיה רחבה הרבה יותר.

כיום קונסנזוס הזרם המרכזי בישראל עובר לקראת צפה שזה פטריוטי לחקור את המדיניות של הצבא או הממשלה. אני טוען ההיפך הגמור. דיון חופשי, פתוח ונמרץ הוא דם החיים של כל חברה דמוקרטית בריאה. זה לא צריך להיות משהו זר לישראלים. למעשה, הנוהג של חקירה ודיון הוא בלב ליבה של לימוד המסורת היהודית. זה יכול להיות לא נעים לשמוע כמה עובדות סקלי יש להציג, אבל ברור שהתשובה אינו טמון התקפות אישיות הסירוב להקשיב.

העובדה סקלי נשאר בתחרות ארוכה זו היא הוכחה כי הציבור הישראלי פתוח מידע ודעות אשר לאתגר את הסטטוס קוו. למעשה, הייתי אומר, הישראלים משוועים זה.

Advertisements
Tagged , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: